Tények és tévhitek a táplálkozásról XXI. – A szója
15
JANUÁR, 2019
Táplálkozás
A Tények és tévhitek a táplálkozásról mai fejezetében a szójáról fogunk beszélni. Honnan ered? Mire használják? Milyen hatással van a szervezetünkre? Járjunk utána!
A szója maga a szójabab, ami egy hüvelyes növényféle. Ezt a szójababot dolgozzák fel különböző módokon, így lesz belőle tofu, tempeh vagy bármi egyéb hagyományos élelmiszer (szósz, joghurt, tej, stb.)
A szója az emberiség egyik legrégebben termesztett növénye, több, mint 5000 éves múltjával. Először Ázsiában fogyasztották, ahol elképesztő kultusz övezte – szent növényként tisztelték. Európában a XVIII. század környékén kezdett el megjelenni – Magyarországon a második világháború után kezdett el egyre nagyobb mértékben fogyasztott élelmiszerré válni.
A szója pozitív tulajdonságai
A szója kiváló fehérjeforrás – több, mint 40%-a fehérjéből áll (mindemellett kb. 20-30%-a szénhidrát és kb. 20% zsír). Rendkívül magas a B-vitamin tartalma, folsavban, kalciumban, szelénben is gazdag. Ásványi anyag tartalma is jelentős – a koleszterintartalma pedig 0.
Egyes kísérletek, kutatások alapján segít a szív-és érrendszeri megbetegedésekkel szemben, ill. remekül teljesít a daganatos betegségek megelőzésében.
Mindezek alapján elmondhatjuk, hogy egy nagyon egészséges élelmiszer, és mindenképp érdemes fogyasztani. De….
A szója negatív tulajdonságai
A szója igen magas renoméját egyetlen dolog teszi tönkre, ez pedig nem más, mint a benne található fitoösztrogén. Ez a bizonyos fitoösztrogén egy növényekben megtalálható vegyület, amely hasonlóan működik, mint a női nem hormonok – hozzákapcsolódnak a szervezet ösztrogén receptoraihoz és reakcióba lépnek vele.
Ebből adódóan komolyan befolyásolja a hormonháztartást, ami a legkevésbé sem egészséges dolog. Férfiaknál azt gondolom, nem kell kiemelni, hogy egészségtelen, ha a női nemi hormonok jobban működnek a kelleténél. Gyermekekre nézve különösen káros a hormonháztartás megbolygatása – számukra a szójafogyasztás kifejezetten tilos. Nőknél egyetlen esetben pozitív a fitoösztrogén „munkássága”, ha olyan betegségben szenvednek, amelynél az ösztrogénszint leesett, és ezt vissza kell állítani. Akár természetes, ösztrogén-visszaeséssel járó állapotoknál is jól jöhet a szója, mint pl. a menopauza vagy a klimax.
A közel 300 fitoösztrogén tartalmú növény közül a szója tartalmazza a legtöbbet. Így nagy mennyiségű, gyakori fogyasztása a legveszélyesebb mind közül.
Alapvetően sok hagyományos, mindennapokban fogyasztott ételeink is tartalmaznak fitoösztrogént (pl. krumpli, sárgarépa, mogyoró, szezámmag, tea, kávé, stb.), de ezekben csak kis mennyiségben van jelen, ami a fent említett megbetegedések megelőzésére még kifejezetten jótékony hatású is.
Konklúzió
Kis mennyiségben érdemes fogyasztani a szóját, hiszen pozitív tulajdonságai mellett nem lehet elmenni. Azonban tényleg nagyon körültekintőnek kell lenni a mennyiséggel, mert komoly problémák alakulhatnak ki. Vegeteriánusoknak és vegánoknak külön oda kell figyelni, hiszen az ő étrendjükben sokszor kiemelt szerepet kap a szója. Ha Te is gyakran fogyasztasz szóját, érdemes más alternatívák után nézned.
Ha mellékhatások nélküli növényi alternatívát szeretnél…
Próbáld ki a Sunrider növényi élelmiszereit, amelyek amellett, hogy rendkívül táplálóak és finomak, mesterséges anyagok, tartósítószerek nélkül, kizárólag természetes alapanyagokból, koncentrált formában készültek.
Kattints ide, és próbáld ki 100%-ban növényi élelmiszereinket!
Nem akarsz lemaradni a legfrissebb bejegyzéseinkről, cikkeinkről, újdonságainkról? Iratkozz fel a Naplovas hírlevélre!
Legutóbbi bejegyzéseink
Méregre mérget? Soha! Nem bevinni, kihozni kell!
Az ötezer éves, keleti elveken nyugvó Regenerációs Program a világ legrégibb, legjobban kipróbált szisztémája. Bevált. Kíméletes. Fájdalom- és kockázatmentes. Természetes. Egyszerű. Milliók élvezik a világon!
Gyengéd és élvezetes méregtelenítés
Az ember évekig, sőt évtizedekig nem vesz észre semmit az önmérgezésből, ám egy reggel arra lesz figyelmes: hol itt fáj, hol ott fáj, majd pedig már mindenütt … Az idővel fölhalmozódó méreganyagok lassan, alattomosan megbénítják az idegrendszer érzékelő képességét.
Az elsavasodás
„Testünk erőinek valamennyi összetétele közül a savak hatása a legkárosabb!” – mondta Hippokratész. Manapság az elsavasodás „népszerűbb” probléma, mint valaha. Ha a szervezet több sósavat termel a kelleténél, az számos egészségügyi problémához vezethet.