Tények és tévhitek a táplálkozásról
(XXXI. rész –
Csípős ételek)
15
JANUÁR, 2019
Táplálkozás
Kisebb képzavarral élve igazán „paprikás” vitaindító mindennapjainkban, hogy a csípős ételek mennyire jó vagy rossz élettani hatással bírnak. A közhiedelem már odáig is elment, hogy néhányan kijelentik: „a csípős halált okozhat.” Az igazságnak próbáltunk meg most utánajárni.
Mitől csípős a csípős?
A kulcs egy növényekből nyerhető vegyület (azaz alkaloid), amelyet kapszaicinnek nevezünk. A kapszaicin ingerli a szájban lévő fájdalom-, ill. hőérzékelő idegvégződéseket.
A kapszaicin mennyisége határozza meg egy étel csípősségét – a paprikák esetében az ú.n. Scoville-egységet használják, ez konkrétan azt mutatja meg, hogy az adott paprikafajtában mennyi kapszaicin található.
A kapszaicin, mint hatóanyag
Élettani hatását tekintve igen komoly pozitívumokat lehet felsorolni a kapszaicin mellett. Különböző kutatások bizonyították, hogy gyomorgyulladás-csökkentő hatása van, prosztatarákos és emlőrákos sejtek ellen hatásos, ill. rosszindulatú daganatok ellen is jótékonynak bizonyult. Más kutatások szerint csökkenti a vércukorszintet, segít a testsúly-és étvágycsökkentésben, javítja a fizikai teljesítőképességet.
A negatívumok
Igen, nem véletlenül van itt ez z üres rész. A csípős ételek normális fogyasztásának semmilyen negatívuma nem bizonyított. A hosszú évtizedek során kialakult az a kép, hogy ha valaki csípős ételt fogyaszt az szenved, és tönkreteszi a gyomrát – de semmilyen kutatás nem bizonyította még, hogy a kapszaicin rossz hatással lenne a gyomorra.
De van a nem normális fogyasztás…
Számtalanszor találkozhattunk – leginkább chilievő versenyek keretei közt – olyannal, hogy valaki rosszul lett az erős fogyasztásától – mitől van ez mégis?
A válasz a következő:
A kapszaicin folyamatosan roncsolja a szervezet különböző nyálkahártyáit. Ennek köszönhető az is, hogy ha valaki nagy mennyiségben, rendszeresen nagyon csípős dolgokat fogyaszt, egyre jobban bírja, hiszen a különböző receptorok, idegvégződések egyre inkább megadják magukat.
Aki ilyen brutális mennyiségben fogyasztja az erős paprikát, annál már olyan komoly mértékben károsodhat a bél-és gyomornyálkahártya, amely akár rákos megbetegedéshez is vezethet.
Fontos azonban kijelenteni, hogy ez tényleg kizárólag azokra a „chiliharcosokra” vonatkozik, akik a legerősebb paprikafajtákat pusztítják, az ilyen versenyekre való felkészülésből és kalandvágyból.
Ha csak simán csípősen táplálkozol, azt lehet mondani, hogy még jót is teszel a szervezetednek!
Nem akarsz lemaradni a legfrissebb bejegyzéseinkről, cikkeinkről, újdonságainkról? Iratkozz fel a Naplovas hírlevélre!
Legutóbbi bejegyzéseink
Méregre mérget? Soha! Nem bevinni, kihozni kell!
Az ötezer éves, keleti elveken nyugvó Regenerációs Program a világ legrégibb, legjobban kipróbált szisztémája. Bevált. Kíméletes. Fájdalom- és kockázatmentes. Természetes. Egyszerű. Milliók élvezik a világon!
Gyengéd és élvezetes méregtelenítés
Az ember évekig, sőt évtizedekig nem vesz észre semmit az önmérgezésből, ám egy reggel arra lesz figyelmes: hol itt fáj, hol ott fáj, majd pedig már mindenütt … Az idővel fölhalmozódó méreganyagok lassan, alattomosan megbénítják az idegrendszer érzékelő képességét.
Az elsavasodás
„Testünk erőinek valamennyi összetétele közül a savak hatása a legkárosabb!” – mondta Hippokratész. Manapság az elsavasodás „népszerűbb” probléma, mint valaha. Ha a szervezet több sósavat termel a kelleténél, az számos egészségügyi problémához vezethet.