Tények és tévhitek a táplálkozásról
(I. rész – A tej)
15
JANUÁR, 2019
Táplálkozás
Évtizedeken keresztül terjedt az az információ, hogy a tej az egyik legegészségesebb ital, ami csak széles-e világon létezik. Mégis ma ott tartunk, hogy az európai lakosság több, mint 15%-a nem fogyaszt semmilyen tejterméket.
Miért van ez így, és mi az igazság?
A tej alaptulajdonságai
A tej vitathatatlan előnyökkel rendelkezik az alábbi tulajdonságaival:
- A létező legjobb kalciumforrás
- Gazdag D-vitaminban és jódban
- Egyik proteinje, a laktoferrin segít a vasfelszívódásban, antioxidáns és antikarcogén hatású (felszabadítja a szabadgyököket, ill. csökkenti a rák súlyosságát és előfordulását)
- Másik proteinje, a kazein akadélyozza a kórokozók bélfalhoz való tapadását
- Immunrendszer-erősítő hatású
Elmondhatjuk tehát, hogy az egyik legkomplettebb, legtöbb mindenre jótékony hatással lévő tulajdonságokkal „megáldott” élelmiszer.
Többek között a NÉBIH főorvosa is kifejtette, hogy a tej a legideálisabb kalciumforrás, és rendkívül pozitív hatása van a belekre, a szívre, és a vérnyomásra is. Továbbá növeli a HDL-t, azaz a jó koleszterin szintjét.
Egy 22 éven át tartó japán vizsgálat kimutatta, hogy a tejfogyasztás 50 százalékkal csökkenti az agyvérzések számát.
Miért szidják?
Mégis mi a gond vele? Miért állnak el ennyien a fogyasztásától, és minek köszönhetőek a negatív hangok?
Az egyik alapvető probléma a laktáztermeléssel kapcsolatos. A laktáz egy enzim, amely a legtöbb emberben a vékonybél nyálkahártyasejtjeiben található meg. Ez az enzim felel a laktóz, vagy más néven tejcukor megemésztéséért.
A laktázenzim kisgyerekkorban megfelelő mennyiségben termelődik, és ilyenkor a szervezet ki tudja aknázni a benne lévő sok-sok tápanyagot. Az emberiség 35%-a azonban rendelkezik egy mutációval, amelynek köszönhetően a szervezet kisgyermekkor után is megfelelő mennyiségben termeli a laktáz enzimet.
És itt jön képbe a többség, ők a laktóz-intoleráns emberek. Ha egy laktóz-intoleráns tejet fogyaszt, akkor a tejcukrot nem emészti meg a szervezet, és az így kerül be a vastagbélbe. Ott bélbaktériumok emésztik meg, és olyan anyagok termelődnek, amelyek puffadást, görcsöket és hasmenést váltanak ki.
Ez a valóban világméretű probléma (a lakosság 65%-a érintett) magával hordozta a tej rossz hírének kialakulását, elterjedését.
A laktáz enzim hiánya az ázsiai emberek szervezetében olyan mértéket öltött, hogy egy nyugat-ázsiai lakos ÉVES tejfogyasztása 9 liter, egy dél-kelet-ázsiaié pedig 5 liter. Összehasonlításképpen egy magyar ember éves átlagfogyasztása 67 liter (az EU átlag 61 liter).
A többi negatív hang, néhány kutatás és tapasztalat eredményein alapszik.
Egy kutatás eredménye, amit a svédországi Uppsala University kutatói (Karl Michaëlsson és munkatársai) végeztek. 61 433 nő és 45 339 férfi tehéntej-fogyasztási szokásait vizsgálták 11 éven keresztül. A megfigyelések alapján, azok, akik 3 pohár tejnél többet fogyasztottak egy nap, nagyobb valószínűséggel törték el egy vagy több csontjukat.
A nagyobb visszhangot a kutatás azon eredménye jelentette, hogy a napi 3 vagy több pohár tejet ivók dupla akkora számban haltak meg, mint azok, akik csak 1 pohárral fogyasztottak naponta.
A kutatások a tejben található galaktóz enzimre gyanakodnak, amit kutatólaborokban egerek mesterséges öregítésére használnak – 1-2 pohár tej oxidatív stresszt és krónikus gyulladásokat vált ki az állatokban.
Mindemellett rengeteg helyen olvasni olyan tapasztalatokat, történeteket, hogy rákos betegek teljesen elálltak a tejfogyasztásról, és ez a betegsége jelentős javulásához, akár megszűnéséhez vezetett.
Összegzés
Minél többet olvas valaki a tejről, annál inkább megállapíthatja, hogy ezt az élelmiszert lehetetlen feketén-fehéren megítélni.
Egyes kutatások során pozitív, mások során negatív eredmény alakul ki, és bár a legtöbbek számára a tej jótékony hatásai elvitathatatlanok, mégis tömegek döntenek úgy, hogy nem kívánják fogyasztani a továbbiakban.
Érdemes tehát odafigyelni az információk forrására, hiszen az Internet elterjedésével olyan blogcikkek, bejegyzések is megjelentek, amelyek már eleve problémának tartják, hogy a tehéntej állati eredetű, és így már csak káros lehet…
Számtalan orvos nyilatkozta a témát illetően, hogy a tejipar sínylette meg az egyik legjobban, az Internet okozta hamis, téves, félrevezető információk terjedését.
Úgy gondolom, mindenkinek magának kell eldöntenie, hogy kinek hisz, kinek a véleményében bízik. A személyes véleményem az, hogy a tej olyan jótékony hatásokkal bír, amelyeket érdemes kiaknázni – így (ahogy minden más élelmiszer esetében is) módjával, helyes mennyiségben nagyon is érdemes fogyasztani. Napi 1-2 pohár tej fogyasztása bizonyosan semmilyen komoly kárt nem okozhat bennünk, és mégis a szervezetünk megkapja a megfelelő, gazdag tápanyagot.
Kattints ide, és próbáld ki 100%-ban növényi élelmiszereinket!
Nem akarsz lemaradni a legfrissebb bejegyzéseinkről, cikkeinkről, újdonságainkról? Iratkozz fel a Naplovas hírlevélre!
Legutóbbi bejegyzéseink
Méregre mérget? Soha! Nem bevinni, kihozni kell!
Az ötezer éves, keleti elveken nyugvó Regenerációs Program a világ legrégibb, legjobban kipróbált szisztémája. Bevált. Kíméletes. Fájdalom- és kockázatmentes. Természetes. Egyszerű. Milliók élvezik a világon!
Gyengéd és élvezetes méregtelenítés
Az ember évekig, sőt évtizedekig nem vesz észre semmit az önmérgezésből, ám egy reggel arra lesz figyelmes: hol itt fáj, hol ott fáj, majd pedig már mindenütt … Az idővel fölhalmozódó méreganyagok lassan, alattomosan megbénítják az idegrendszer érzékelő képességét.
Az elsavasodás
„Testünk erőinek valamennyi összetétele közül a savak hatása a legkárosabb!” – mondta Hippokratész. Manapság az elsavasodás „népszerűbb” probléma, mint valaha. Ha a szervezet több sósavat termel a kelleténél, az számos egészségügyi problémához vezethet.