Tények és tévhitek a táplálkozásról
(II. rész –
A tej II. rész)
15
JANUÁR, 2019
Táplálkozás
Előző, a tejről szóló cikkünkben górcső alá vettük ezt az italt, és az arról szóló pozitív és negatív véleményeket, kutatásokat egyaránt.
A mai bejegyzésünkben tovább boncoljuk a tejet – megnézzük, hogy mit érdemes tudni a különböző fajtáiról – többek közt a növényi alapú tejekről, ill. megvizsgáljuk mit is jelent pontosan a pasztőrözés és az UHT felirat.
A tehéntej – tisztán vagy pasztőrözve?
Gyakran felmerülő kérdés, hogy mik a különbségek a boltban kapható, pasztőrözött tej, ill. a friss, házi tej között. Miháldy Kinga, az OÉTI dietetikusa szerint a két típusú tejnek szinte teljesen megegyezik a makro-és mikro tápanyagtartalma, a vitaminok, fehérjék, ásványi anyagok aránya azonos.
A pasztőrözés egy olyan élelmiszer technikai módszer, amely során a tejet hirtelen 50 °C –kal melegítik és hűtik, ez által kiírtva a benne található kórokozókat. A folyamat során kizárólag a kártékony baktériumok és vírusok pusztulnak el – ami pedig abszolút pozitív, sőt szükséges.
Az ízben lévő különbség abból ered, hogy a pasztőrözés során a bolti tejek tejcukor (laktóz) tartalma karamellizálódik – így a bolti tejnek egy kicsit édeskésebb íze lesz, mint a pasztőrizálatlan, házi tejnek.
Fontos, hogy bármelyik tejtípust is választjuk, szigorú minőségbiztonsági vizsgálatokon átesett terméket vásárolhatunk – s bár a pasztőrizált tejnek megvannak a maga előnyei, egyáltalán nem veszélyes házi tejet fogyasztani.
Mit érdemes tudni az
UHT-ról?
Az UHT jelentése: ultra magas hőfokon kezelt. Az UHT tejeket a pasztőrizálással szemben, nem 50 °C-ig melegítik fel, hanem sokkal magasabb, 135 °C-os hőmérsékleten kezelik (2-3 másodpercig), így kiírtva belőlük az összes olyan mikroorganizmust, ami szobahőmérsékleten való tárolás esetén elszaporodna.
Az UHT-s tejeknél szintén fontos tényező az aszeptikus csomagolási módszer. Ez a találmány a Tetra Paknak köszönhető, akik a világ legelterjedtebb kartoncsomagoló cége. Az aszeptikus szó jelentése – fertőző anyagoktól mentes – tehát egy olyan zárt, levegő és fénymentes csomagolásról beszélhetünk, amelybe baktérium nélkül kerül a csomagolt termék, és mindemellett az élelmiszer tápértéke és minősége is megmarad.
Ez a technológia olyan gyökeresen változtatta meg az élelmiszeripart, hogy a tej lett az egyik legrövidebb (!) ideig elálló élelmiszertípus, amit aszeptikusan csomagolnak – más élelmiszerek szavatossága megközelítheti a 2 évet.
A két előbbi tényező biztosítja tehát, hogy az UHT-s tej hosszú ideig (3-6 hónapig) fogyasztható legyen.
Bár első pillantásra sokaknak furcsa lehet, hogy hogy áll el egy tej hónapokig hűtés nélkül – mégis ez a folyamat teljesen biztonságos, a tej maga teljesen baktérium és tartósítószer mentes – bárki nyugodt szívvel fogyaszthatja.
A laktózprobléma – mit kell tudni a laktózmentes tejről?
A laktózmentes tejről elterjedt az a hiedelem, hogy egy műtej. Pedig ez teljesen távol áll az igazságtól. A laktózmentesítés folyamata ugyanúgy zajlik, mint egy olyan ember szervezetében, aki nem laktózérzékeny.
A laktózérzékenységről az előző cikkünkben olvashatsz, kattints ide!
A tejhez laktáz enzimet kevernek, ezáltal a tejben lévő laktóz (tejcukor) elbomlik, így kikerülve a fogyasztó szerveztében lévő enzimhiány problémáját.
Nyugodtan fogyaszthatják a laktóz intoleranciában szenvedők ezt a tejtípust, teljesen biztonságos.
Továbbá, a laktózmentes tej mellett, a különböző növényi tejeket is bátran fogyaszthatják.
Tehéntej kontra növényi tejek
A tehéntejet övező aggodalmak és negatív hangok miatt egyre komolyabb teret nyertek a növényi tejek. A növényi tejek előnyei közé tartozik laktózmentességük, ill. az a tény, hogy nem található bennük semmilyen körülmények között sem állatnak adott hormonok, ill. antibiotikumok. A hátrányuk viszont az, hogy legtöbbjük fehérjetartalma rettentően alacsony, és néhány növényi tej esetében a szénhidráttartalom igen magas.
A leginkább kedvelt – és egyben legjobb – alternatíva a mandulatej, ami édesebb, mint a tehéntej, ugyanakkor cukor-és zsírtartalma alacsonyabb, vitamin és ásványi anyag tartalma pedig magas. Itt is azonban érdemes újra megjegyezni, hogy a fehérjetartalma 250 ml-ként mindössze 1 g.
Az egyetlen növényi tejtípus, aminek magasabb a fehérjetartalma a szójatej, mindemellett pozitív tulajdonsága, hogy fele annyi zsír és harmad annyi kalória van benne, mint a tehéntejben.
A többi tejtípusnál egyértelműen elmondhatjuk, hogy vagy zsír vagy cukortartalma magasabb, mint a tehéntejnek, az egészséges életmódba való beépítésük nem különösebben ajánlott. Ide tartozik a kókusztej, a zabtej, ill. a rizstej is.
Bár áruk igen magas (átlagosan 3x-osa a tehéntejnek), ha megengedhetjük magunknak (és ízlik – hiszen teljesen más ízük van, mint a tejnek!) – érdemes alternatívaként kipróbálni őket!
Ezzel befejeződött a tejről szóló cikksorozatunk, amennyiben tetszett kérjük oszd meg másokkal is, és hamarosan folytatjuk!
Kattints ide, és próbáld ki 100%-ban növényi élelmiszereinket!
Nem akarsz lemaradni a legfrissebb bejegyzéseinkről, cikkeinkről, újdonságainkról? Iratkozz fel a Naplovas hírlevélre!
Legutóbbi bejegyzéseink
Méregre mérget? Soha! Nem bevinni, kihozni kell!
Az ötezer éves, keleti elveken nyugvó Regenerációs Program a világ legrégibb, legjobban kipróbált szisztémája. Bevált. Kíméletes. Fájdalom- és kockázatmentes. Természetes. Egyszerű. Milliók élvezik a világon!
Gyengéd és élvezetes méregtelenítés
Az ember évekig, sőt évtizedekig nem vesz észre semmit az önmérgezésből, ám egy reggel arra lesz figyelmes: hol itt fáj, hol ott fáj, majd pedig már mindenütt … Az idővel fölhalmozódó méreganyagok lassan, alattomosan megbénítják az idegrendszer érzékelő képességét.
Az elsavasodás
„Testünk erőinek valamennyi összetétele közül a savak hatása a legkárosabb!” – mondta Hippokratész. Manapság az elsavasodás „népszerűbb” probléma, mint valaha. Ha a szervezet több sósavat termel a kelleténél, az számos egészségügyi problémához vezethet.