Tények és tévhitek a táplálkozásról
(III. rész –
A kávé)
15
JANUÁR, 2019
Táplálkozás
Bár a kávézás jótékony hatásai egyre inkább teret nyernek a közvéleményben, sokan a mai napig azt hiszik a régi híresztelések alapján, hogy a kávé és a koffein nem más, mint méreg – néha egy-egy lapon említve a dohányzással, a magas vérnyomással és az álmatlansággal.
Nézzük hát, mit kell tudni a kávéról?
A koffein
A kávéban található legfontosabb hatóanyag természetesen a koffein. A koffein egy, a központi idegrendszert stimuláló vegyület. Egy olyan energiaforrás az emberi szervezet számára, amely segít minket ébren tartani, és megfelelően koncentrálni.
A Tények és tévhitek a táplálkozásról sorozat egyik alapmottójává válik a „mértékkel” szó. Mint sok más esetben is, a kávéról is legfőképpen azért alakult ki a sok negatív vélemény, mert néhányan mérték nélkül fogyasztották – így természetesen könnyű konzekvenciát levonni a különböző rémtörténetekből. A koffeint természetesen mértékkel szabad csak fogyasztani – a napi maximum ajánlott mennyiség: 300-400 mg. Egy átlagos csésze kávé 70-180 mg koffeint tartalmaz – így erősség függvényében napi 2-5 csésze kávé a javasolt limit.
A kávé függőséget okoz!?
Ismét az előző mondataim egyikére kell visszakanyarodnom. A kávé, ill. koffeinfüggőség létező, valós veszély – de ez jellemzően azoknál alakul ki, akik napi 6-700 mg koffeint fogyasztanak. Tehát túllépik a mértékletességet, és akár 6-7 csésze kávét fogyasztanak napi jelleggel. Természetesen az ilyen esetben komoly függőség alakulhat ki, amellyel terápiás segítséghez kell fordulni.
Azonban a megfelelő mennyiséget fogyasztók között nem alakul ki ilyen jellegű függőség, aki ebbe a kategóriába tartozik, az könnyen le tudja csökkenti koffeinfogyasztását bármikor, és nem lesznek ilyen problémái. Ma már több kutatás is bizonyította, hogy a hosszú ideje tartó, rendszeres, azonban mértékletes kávéfogyasztás során semmilyen függőség nem alakul ki.
A kávé jótékony hatásai
Most pedig nézzük meg, milyen jótékony hatásai vannak a kávézásnak!
Cukorbetegség
A kutatások szerint a kávéfogyasztás csökkenti a 2-es típusú diabétesz kialakulásának kockázatát. A koffeinmentes kávénál is tapasztaltak erre vonatkozó eredményeket, de kisebb mértékben.
Jótékony hatás a májra
Egy élelmiszerekkel kapcsolatos esettanulmány szerint napi egy csésze kávé fogyasztásával már 22 százalék eséllyel csökken a májzsugorodás kialakulásának esélye. A napi adag növelésével ez akár 65 százalék is lehet (4 csésze kávé esetén).
Szívbetegségek
A BMJ orvosi szakfolyóirata szerint 200 tanulmány alapján, napi 3-4 csésze kávé akár 19 százalékkal is csökkentheti a szívbetegségek kialakulását.
Csontritkulás
Napi 3 csésze kávé, megfelelő kalcium és D-vitamin bevitel mellett csökkentheti a csontritkulás kockázatát, legfőképpen időskorban.
Belső elválasztású mirigyek
A kávé a belső elválasztású mirigyekre hatva gyorsítja az anyagcserét, és serkenti a pajzsmirigy működését.
Rák
Több kutatás is kimutatta, hogy a kávéfogyasztás csökkenti a rák kialakulásának kockázatát. Egy szintén BMJ-s kutatás szerint 18 százalékkal csökken a rák veszélye napi egy csésze kávé esetén. A European Journal of Cancer Prevention folyóiratban publikált tanulmány szerint napi egy csésze kávé 15 százalékkal csökkenti a májrák, 8 százalékkal pedig a méhbélhártyarák veszélyét.
Alzheimer és demencia
Egy neurológiai analízis szerint a rendszeres kávéfogyasztás 16 százalékkal csökkenti az Alzheimer-kór vagy egyéb demencia kialakulásának veszélyét.
Depresszió
Több kutatás is igazolta, hogy a kávéfogyasztás csökkenti a depresszió kialakulásának esélyét 15-20 százalékkal. Továbbá egy százezer fős kutatás során a kávéfogyasztóknál 45 százalékkal, a komolyabb kávéimádóknál 53 százalékkal kisebb az öngyilkosság kockázata.
Halálozás
Szintén több kutatás alapján a kávéivók kevésbé panaszkodtak szív-és érrendszeri, valamint emésztési problémákra, ill. a májuk is egészségesebb volt. Ennek köszönhetően az az eredmény született, hogy a rendszeres kávéfogyasztók 12 százalékkal (férfiak), ill. 8 százalékkal (nők) kisebb eséllyel haláloztak el. Az egyik tanulmány egy 500 ezer fős kutatás eredménye.
A lista úgy gondolom igen hosszú, érdemes ez alapján véleményt formálni. Mi mindenképpen javasoljuk a rendszeres, mértékletes kávéfogyasztást.
Az instant kávé rossz?
Ez is egy tévhit – sokan úgy gondolják, hogy az instant kávé tele van tartósítószerekkel és mesterséges anyagokkal. Az instant kávé 100%-ig valódi kávéból készül. Lefőzik az őrölt, pörkölt kávét, majd kivonják belőle a vizet. Így keletkezik egy granulátum, amihez forró vizet öntve kapjuk meg az eredeti, lefőzött kávé állapotát. Az egyetlen minőségbeli különbség az ízben, főként a robusta-arabica kávétípusok keverékarányában észlelhető. Természetesen előbbiek a pótkávékra nem vonatkoznak (mint pl. a cikória).
A kávé csak tisztán fejti ki igazi hatását, ízesítve nem
Ez sem igaz. Sem a tej, sem a cukor nem módosítja a kávé hatását, tulajdonságait. Természetesen a cukornak megvannak a maga problémái, káros hatásai – de ez csak a saját tulajdonságaiból ered, a kávé értékeit nem befolyásolja.
Remélem sikerült néhány kételyt félreoszlatni, és egy teljesebb képet kapni a kávézásról, és a koffeinről. Ha tetszett a cikk, kérlek oszd meg ismerőseiddel is!
Kattints ide, és próbáld ki 100%-ban növényi élelmiszereinket!
Nem akarsz lemaradni a legfrissebb bejegyzéseinkről, cikkeinkről, újdonságainkról? Iratkozz fel a Naplovas hírlevélre!
Legutóbbi bejegyzéseink
Méregre mérget? Soha! Nem bevinni, kihozni kell!
Az ötezer éves, keleti elveken nyugvó Regenerációs Program a világ legrégibb, legjobban kipróbált szisztémája. Bevált. Kíméletes. Fájdalom- és kockázatmentes. Természetes. Egyszerű. Milliók élvezik a világon!
Gyengéd és élvezetes méregtelenítés
Az ember évekig, sőt évtizedekig nem vesz észre semmit az önmérgezésből, ám egy reggel arra lesz figyelmes: hol itt fáj, hol ott fáj, majd pedig már mindenütt … Az idővel fölhalmozódó méreganyagok lassan, alattomosan megbénítják az idegrendszer érzékelő képességét.
Az elsavasodás
„Testünk erőinek valamennyi összetétele közül a savak hatása a legkárosabb!” – mondta Hippokratész. Manapság az elsavasodás „népszerűbb” probléma, mint valaha. Ha a szervezet több sósavat termel a kelleténél, az számos egészségügyi problémához vezethet.